Ocenjevanje znanja

OCENJEVANJE ZNANJA PRI SOCIOLOGIJI (3. LETNIK)

Ocenjevanje in merila za ocenjevanje znanja so določena v skladu s Pravilnikom o ocenjevanju znanja v srednjih šolah, šolskimi pravili ocenjevanja znanja Gimnazije Šiška, veljavnim učnim načrtom za sociologijo in maturitetnim izpitnim katalogom.

1. MINIMALNI STANDARDI

Pri minimalnih standardih se upoštevajo priporočila v Učnem načrtu za sociologijo: http://eportal.mss.edus.si/msswww/programi2015/programi/media/pdf/un_gimnazija/un_sociologija_gimn.pdf. Pričakovani dosežki izhajajo iz zapisanih ciljev, vsebin in kompetenc. Pričakovani dosežki so zapisani splošno, kar pomeni, da jih bodo dijakinje/dijaki dosegli v različnem obsegu in na različnih taksonomskih stopnjah.

1. DOSEGANJE POGOJEV ZA POZITIVNO OCENO

Za pozitivno oceno ob koncu ocenjevalnega obdobja ali šolskega leta mora biti dijak pozitivno ocenjen pri vseh pisnih nalogah in/ali pri drugačnih oblikah ocenjevanja.

1. NAČINI PRIDOBIVANJA OCEN

3.1 PISNO OCENJEVANJE

V šolskem letu so dijaki pisno ocenjeni predvidoma dvakrat. Pisno ocenjevanje znanja je napovedano.

3.2 DRUGAČNE OBLIKE OCENJEVANJA (DOO)

Dijaki izdelajo, oddajo in predstavijo sociološko mapo. Natančna navodila glede izdelave dijaki prejmejo pri pouku.

Dijaki imajo možnost izdelave raziskovalne naloge. V primeru, da jo izdelajo, prijavijo na razpis in uspešno zagovarjajo, dobijo odlično oceno.

3.3 ROKI OCENJEVANJA ZNANJA

Dijaki imajo poleg rednega roka možnost ocenjevanja znanja v času pridobivanja oziroma popravljanja ocen: december, januar, junij. Poleg teh rokov se dodatni rok dodeli:
–  dijakom, ki so odsotni zaradi športa (tekme, priprave ipd.). O tem presodi koordinator/ica.
–  dijakom, ki ocene niso pridobili zaradi bolezni in so bili odsotni vsaj dva dni ali več, se dodeli dodatni rok: O tem presodi razrednik/razredničarka oziroma koordinatorici za dijake s posebnimi potrebami.

1. KRITERIJ OCENJEVANJA

Pri ocenjevanju znanja zadostujejo naslednji odstotki:

0 %–49 % = nzd (1)

50 %–61 % = zd (2)

62 %–74 % = db (3)

75 %–87 % = pdb (4)

88 %–100 % = odl (5)

1. PREVERJANJE ZNANJA

S preverjanjem znanja učitelj ugotavlja doseganje učnih ciljev pri dijakih. Znanje se preverja ustno, z domačimi nalogami in s sprotnim sodelovanjem pri pouku. Znanje se bo obvezno preverjalo in utrjevalo pred napovedanim pisnim ocenjevanjem znanja.

1. RAZNO

Samo v primeru, da je v pedagoški pogodbi določeno drugače, je možno odstopanje od teh pravil ocenjevanja znanja.

1. POPRAVNI, PREDMETNI IN DOPOLNILNI IZPITI PRI SOCIOLOGIJI

Popravni in predmetni izpit obsegata vso snov tretjega letnika. Dopolnilni izpit obsega snov pisnih ocenjevanj znanj, pri katerih dijak ni pridobil ocene ali je bil ocenjen negativno.

Pri popravnem in predmetnem izpitu je učenec ocenjen pisno.

Pravilnik ocenjevanja znanja pri sociologiji velja od 1. 9. 2023 do sprejema novih pravil ocenjevanja.

OCENJEVANJE ZNANJA PRI SOCIOLOGIJI  (4. letnik – PRIPRAVE NA MATURO)

1. MINIMALNI STANDARDI

1. DOSEGANJE POGOJEV ZA POZITIVNO OCENO

Za pozitivno oceno ob koncu ocenjevalnega obdobja ali šolskega leta mora biti dijak pozitivno ocenjen pri vseh pisnih nalogah.

1. NAČINI PRIDOBIVANJA OCEN

3.1 PISNO OCENJEVANJE

V šolskem letu so dijaki pisno ocenjeni predvidoma petkrat. Zadnja kontrolna naloga zajema celoletno snov oziroma vso snov, ki jo vključuje Predmetni izpitni katalog za splošno maturo – sociologija. Predelalo, utrjevalo, preverjalo in ocenjevalo se bo vse teme, ki so predvidene v  Predmetnem izpitnem katalogu za splošno maturo – sociologija. Vse pisne kontrolne naloge bodo sestavljene iz strukturiranih nalog in esejskih nalog. Pisno ocenjevanje znanja je napovedano.

3.2 USTNO OCENJEVANJE

Dijaki predvidoma ne bodo ustno ocenjeni.

3.3 DRUGAČNE OBLIKE OCENJEVANJA (DOO)

Vsak dijak bo pridobil eno oceno iz drugačnih oblik ocenjevanja. Ta bo sestavljena iz socioloških esejev in predstavitve teme.

3.4 SOCIOLOŠKA ESEJSKA NALOGA

Dijaki morajo napisati in oddati sociološki esej za vse obravnavane teme pri sociologiji. Sociološki esej morajo oddati do dogovorjenega roka, s katerim bodo pravočasno seznanjeni pri pouku. Če dijak ne bo oddal vseh socioloških esejev, bo ob koncu ocenjevalnega obdobja ali koncu šolskega leta neocenjen.

3.5 ROKI OCENJEVANJA ZNANJA

Dijaki imajo poleg rednega roka možnost ocenjevanja znanja v času pridobivanja oziroma popravljanja ocen: december, januar in/ali maj (za 4. letnike). Poleg teh rokov se dodatni rok dodeli:

1. KRITERIJ OCENJEVANJA

Pri ocenjevanju znanja zadostujejo naslednji odstotki:

0 %–49 % = nzd (1)

50 %–61 % = zd (2)

62 %–74 % = db (3)

75 %–87 % = pdb (4)

88 %–100 % = odl (5)

1. PREVERJANJE ZNANJA

1. RAZNO

1. POPRAVNI, PREDMETNI IN DOPOLNILNI IZPITI PRI SOCIOLOGIJI

Popravni in predmetni izpit obsegata vso snov četrtega letnika (priprav na maturo). Dopolnilni izpit obsega snov pisnih ocenjevanj znanj, pri katerih dijak ni pridobil ocene ali je bil ocenjen negativno. Dopolnilni izpit mora dijak tudi opraviti, če ne odda socioloških esejev do dogovorjenega roka.

Pri popravnem in predmetnem izpitu je učenec ocenjen pisno.