Obvezne izbirne vsebine

Šola v naravi(2)402747
Izbirni dnevi(3)20
Prosta izbira

(npr. sodelovanje na informativnem dnevu, glasbena šola, gledališče, tečaj CPP, tečaj PP, treningi, jezikovni tečaji, krožki, tekmovanja znanj, maturantski izlet, socialno delo, sodelovanje v društvih ,…)

SKUPAJ UR

90

30

(1)  Izvaja se v zimski šoli v naravi.

(2) Dijaki 1. C opravijo poletno šolo v naravi v obliki športnih priprav v sodelovanju z NZS.

(3)  V izbirnih dnevih se dijakom (med drugim) ponudi vse dejavnosti, navedene kot obvezna ponudba šole v pravilniku o izvajanju OIV, pod točko »dijakova prosta izbira«.

Dijaki 2. C in 3. C dejavnost »izbirni dnevi« opravijo v obliki športnih priprav v sodelovanju z NZS.

Splošni oddelki

SKUPAJ UR

90

30

(1)  (1) V izbirnem tednu se dijakom (med drugim) ponudi vse dejavnosti, navedene kot obvezna ponudba šole v pravilniku o izvajanju OIV, pod točko »dijakova prosta izbira«.
Dijakinje (nogometašice) 2. E in 3. E dejavnost »izbirni dnevi« opravijo v obliki športnih priprav v sodelovanju z NZS.

Po pravilniku o izvajanju OIV, se le-te delijo na:

Vsebine obvezne za vse:

Državljanska kulturanajmanj 15 ur
Knjižnična informacijska znanjanajmanj 15 ur
Kulturno-umetniške vsebinenajmanj 15 ur
Športni dnevinajmanj 35 ur
Zdravstvena vzgojanajmanj 15 ur
Vzgoja za družino, mir in nenasiljenajmanj 15 ur
skupajnajmanj 110 ur

Te vsebine so v dogovorjenem minimalnem obsegu obvezne za vse tipe gimnazij. Izvede in/ali organizira jih šola. Šole lahko same določijo obliko in načine izvedbe. Vsebine so obvezne v navedenem obsegu, šola pa lahko po svoji presoji ponudi tudi obširnejše vsebine. Dijak mora do zaključka izobraževanja opraviti vse obvezne vsebine.

Po pravilniku o izvajanju OIV, se le-te delijo na:

Vsebine obvezne za tip gimnazije:

GIMNAZIJA (velja tudi za gimnazijo s slovenskim učnim jezikom in gimnazijo z italijanskem učnem jezikom na narodno mešanem območju v slovenski Istri)
Kulturno-umetniške vsebine z likovnega področja: 18 ur
Kulturno-umetniške vsebine z glasbenega področja: 18 ur

Te vsebine so obvezne le za določen tip gimnazije. Šola lahko ponudbo oblikuje sama ali izbere iz kataloga Zavoda RS za šolstvo. Tako šola z izbiro ponudbe sooblikuje svojo lastno podobo in prepoznavnost.
Dijak je do zaključka šolanja dolžan opraviti vsako od obveznih vsebin, predpisanih za določen tip gimnazije.

Vsebine po dijakovi prosti izbiri:

Dijaki  lahko prosto izbirajo:

1. a. iz kataloga obveznih izbirnih vsebin, ki ga pripravi Zavod RS za šolstvo,
  2. b. iz kataloga obveznih izbirnih vsebin posamezne šole, ki ga šola priloži v letni delovni načrt.

Šola določi nekatere vsebine iz obeh katalogov kot obvezno ponudbo šole.
Šola je dolžna ponuditi oz. organizirati naslednje vsebine:

Logika najmanj 15 ur
Medpredmetne vsebine z ekskurzijo, taborom itd.najmanj 15 ur
Metodologija raziskovalnega dela najmanj 15 ur
Obvladovanje tipkovnice najmanj 15 ur
Prostovoljno socialno delo najmanj 15 ur
Prva pomoč najmanj 15 ur
Športni tabori in šole v naravi najmanj 15 ur
Učenje za učenjenajmanj 15 ur
Verstva in etikanajmanj 15 ur
Arheologija (velja le za klasično gimnazijo) najmanj 15 ur
Teme iz dramsko-gledaliških, glasbenih, likovnih in gibalnih področij (le za dramsko-gledališko smer umetniške gimnazije)najmanj 15 ur

Te vsebine mora šola obvezno ponuditi - najmanj v predstavljenem obsegu, izvaja pa jih, če se prijavi (po normativih za oblikovanje skupin) dovolj dijakov. Vsebine so obvezne za šolo kot organizatorja oz. ponudnika, za dijaka pa ne. Šole lahko same določijo obliko in načine izvedbe. Šola lahko po svoji presoji ponudi tudi vsebine v večjem obsegu.

Če dijaki ne izberejo vsebin iz obvezne ponudbe šole, morajo do predpisanega števila ur izbirati druge vsebine iz kataloga šole ali kataloga Zavoda RS za šolstvo.

Ljubljana, 3. 9. 2018
mag. Andreja Žan,